Seminář o TeXu

V zimním semestru 2018/2019 vedeme s Vladanem Majerechem Seminář o TeXu. Spíš než uživatelskému pohledu na TeX se věnujeme tomu, jak TeX funguje uvnitř, jaké algoritmy používá a jak ho přiohnout pro různé méně obvyklé účely. Také se chceme zabývat různými rozšířeními TeXu, jako je pdfTeX a LuaTeX. Viz též reklamní letáček.

Seminář se koná v úterý od 12:20 na chodbě S321 (nebo v pracovně S322).

Zápočet si vysloužíte za vyřešení alespoň 7 domacích úkolů. Zadání najdete níže, řešení prosím posílejte e-mailem na tex@ucw.cz.

datum co jsme dělali
9. 10. Jak TeX interaguje s okolím. První představení algoritmu na odstavcový zlom. Výpočet demerits a odstavcový zlom jako nejkratší cesta v grafu.
13. 10. Anatomie horizontálnich seznamů. Algoritmus pro sestavení boxu a výpočet badness. Tvar odstavce, leftskip, rightskip a looseness.

Domácí úkoly

DatumKódBodůZadání
9. 10. ndsp1Popište, jaké položky vložit do horizontálního seznamu, aby vznikla neodstranitelná mezera. Tedy (potenciálně pružná) mezera, na níž je možné provést zlom, ale místo aby pak zmizela, objeví se na začátku následujícího řádku.
16. 10. disp1Vymyslete, jak vytvořit horizontální discretionary mezeru: pokud v ní nedojde ke zlomu, má šírku A; dojde-li, na konci řádku zbude mezera šírky B a na začátku dalšího mezera šířky C. Všem třem rozměrům má jít specifikovat i roztažnost a smrštitelnost (stačí konečná).

Literatura

Stránku spravuje Martin Mareš